oferta_01

Ściernica ze zmodyfikowanym spoiwem ceramicznym o strukturze szklanokrystalicznej

Jednym z kierunków prac nad innowacyjnymi narzędziami ściernymi przeznaczonymi do szlifowania materiałów trudno skrawalnych było opracowanie nowej odmiany spoiwa ceramicznego. Spoiwo takie odznacza się znaczną twardością i kruchością, w porównaniu z innymi typami spoiw. Zapewnia to łatwość kształtowania profilu ściernicy oraz jej obciąganie bezpośrednio w obszarze roboczym szlifierki. Spoiwa ceramiczne pozwalają również na uzyskiwanie narzędzi o dużej porowatości, co ma decydujące znaczenie w przypadku obróbki materiałów charakteryzujących się długimi ciągliwymi wiórami. Wszystkie te zalety powodują, że stosowane są one w niemal połowie produkowanych obecnie ściernic ze ścierniwami konwencjonalnymi.

Czytaj dalej

oferta_02

Ściernica jednolita o strefowo zróżnicowanej budowie do szlifowania jednoprzejściowego otworów

Ściernice o strefowo zróżnicowanej budowie składają się z dwóch warstw o różnej charakterystyce strukturalnej, tworząc jednorodną bryłę obrotową. Pierwsza z tych warstw, o większym wymiarze ziaren ściernych i bardziej otwartej strukturze, służy do szlifowania zgrubnego i w procesie szlifowania jest częścią atakującą. Natomiast druga warstwa, o mniejszym wymiarze ziaren i większym zagęszczeniu, szlifuje wykończeniowo powierzchnię obrabianą.

Czytaj dalej

oferta_04b

Ściernica z systemem chłodzenia odśrodkowego do prostoliniowo-zwrotnego szlifowania

Ściernica  z  odśrodkowym  systemem  podawania  płynu  chłodząco-smarującego  posiada promieniowo rozmieszczone otwory, przez które doprowadzony jest płyn bezpośrednio do strefy szlifowania. Jest on podawany od strony wrzeciona przez pierścień z wybraniem wewnętrznym,
przez  który  kierowany  jest  pod  ciśnieniem  płyn  do  obwodowo  rozmieszczonych  otworów w trzpieniu, a następnie przez centralny otwór osiowy do promieniowo rozmieszczonych otworów umieszczonych pod ściernicą, pokrywających się z ukształtowanymi w niej otworami.

Czytaj dalej

oferta_04

Ściernica z wysuwanymi segmentami szlifowania wykończeniowego do szlifowania otworów

Ściernica z wysuwanymi segmentami, umożliwia również rozdzielenie funkcji szlifowania zgrubnego i wykończeniowego. Daje to możliwość dostosowania ściernicy szlifowania zgrubnego poprzez dobór rodzaju i wielkości ziaren ściernych, rodzaju spoiwa i struktury, do intensywnej obróbki zgrubnej prowadzonej z relatywnymi dużymi prędkościami posuwu wzdłużnego i relatywnie dużymi głębokościami szlifowania.

Czytaj dalej

oferta_06

Ściernica z systemem strefowego chłodzenia do szlifowania powierzchni płaskich i wałków

Ściernica z systemem strefowego chłodzenia posiada wewnętrzne otwory regularnie rozmieszczone w kierunku promieniowym, doprowadzającym płyn chłodząco-smarujący do strefy szlifowania. Otwory te są formowane podczas prasowania ściernicy o spoiwie ceramicznym, poprzez umieszczenie w formie prętów lub lin stalowych. Przed procesem wypalania są one wyjmowane, pozostawiając puste przestrzenie.

Czytaj dalej

oferta_07

Narzędzie ścierne do obróbki zgrubnej i wykończeniowej z odśrodkowym chłodzeniem do szlifowania powierzchni płaskich i wałków

Narzędzie ścierne do obróbki zgrubnej i wykończeniowej składa się ze ściernicy o jednolitej bryle z wewnętrznymi promieniowo rozmieszczonymi kanałami do odśrodkowego podawania płynu chłodząco-smarującego oraz zespołu segmentów ściernych, które mogą przemieszczać się w kierunku promieniowym. Ściernica przeznaczona jest do szlifowania zgrubnego, natomiast segmenty ścierne służą do wygładzania powierzchni obrabianej.

Czytaj dalej

oferta_08

Narzędzie ścierne do obróbki zgrubnej i wykończeniowej powierzchni kształtowych

Narzędzie do obróbki zgrubnej i wykończeniowej zbudowane jest z umocowanej na stałe do korpusu ściernicy przeznaczonej do szlifowania zgrubnego. Na jej części czołowej, jest ukształtowana powierzchnia robocza w kształcie stożka o dużym kącie rozwarcia. Zarys tego narzędzia może mieć też kształt promieniowy, paraboliczny lub inny, optymalnie dostosowany do obróbki powierzchni kształtowych o określonej krzywiźnie.

Czytaj dalej

oferta_10

Ściernica impregnowana pierwiastkami niemetalicznymi

Istotnym problemem w szlifowaniu materiałów trudno skrawalnych jest intensywne zalepianie czynnej powierzchni ściernicy ciągliwymi wiórami. Powstają one na skutek wywołanego temperaturą przywierania wiórów materiału obrabianego do ziaren ściernych. Zalepienia powodują zmniejszenie zdolności skrawnej ściernicy, zwiększenie sił szlifowania oraz wzrost udziału tarcia w całym procesie.

Jednym ze sposobów przeciwdziałania powstawaniu zalepień CPS w procesie szlifowania materiałów trudno skrawalnych jest celowe wprowadzenie oddziaływań chemicznych, mających na celu obniżenie temperatury w strefie szlifowania, i zapobiegające adhezji wiórów do powierzchni obrabianej i ściernicy. Efekt taki można osiągnąć między innymi poprzez impregnowanie CPS polegające na bezpośrednim wprowadzeniu stopionego impregnatu w pory ściernicy. Operację taką mogą przeprowadzać producenci narzędzi, oraz ich użytkownicy, dostosowując skład impregnatu do bieżących potrzeb technologicznych.

Czytaj dalej

oferta_11

Ściernica z mikronieciągłościami czynnej powierzchni

Nieciągłości kształtowane na czynnej powierzchni ściernicy można podzielić na makro- i mikronieciągłości. Nieciągłości rozumiane w skali makro to takie, które wpływają na zmianę kształtu czynnej powierzchni narzędzia ściernego. Występują one najczęściej w postaci lokalnych wybrań, przesunięć powierzchniowych i uskoków. Tego typu nieciągłości są najczęściej kształtowane w operacjach skrawania, wygniatania, wykruszania lub w procesie formowania na etapie wytwarzania.

Czytaj dalej

oferta_12

Ściernica z kanałami wewnętrznymi do chłodzenia odśrodkowego

Na potrzeby szlifowania materiałów trudno skrawalnych, została opracowana specjalna innowacyjna technologia kształtowania tego typu kanałów w ściernicach o budowie konwencjonalnej. Stwarza to możliwość wzrostu efektywności obróbki tych materiałów z zastosowaniem narzędzi handlowych, zbudowanych głównie na bazie spoiwa ceramicznego. Istota tej metody polega na punktowym erodowaniu otworów promieniowych ściernicy za pomocą strugi wodno-ściernej o dużym ciśnieniu. Do tego celu wykorzystano urządzenie Jet Machining 55100 firmy Omax Corporation, będące na wyposażeniu Centrum Niekonwencjonalnych Technologii Hydrostrumieniowych Politechniki Koszalińskiej.

Czytaj dalej

oferta_13

Regeneracja czynnej powierzchni ściernicy wysokociśnieniową strugą cieczy

Ze względu na duże trudności występujące w wydajnościowym szlifowaniu materiałów trudno skrawalnych, objawiające się między innymi intensywnym zalepianiem czynnej powierzchni ściernicy, celowa jest jej regeneracja w trakcie procesu. Za najbardziej odpowiedni sposób regeneracji uznano erodowanie czynnej powierzchni ściernicy za pomocą wysokociśnieniowej strugi cieczy. Istota opracowanej metody polega na ciągłym lub okresowym usuwaniu zalepień wysokoskoncentrowaną strugą wodną skierowaną na ściernicę pod odpowiednim kątem i określonym ciśnieniu.

Czytaj dalej