oferta_04

Ściernica z wysuwanymi segmentami szlifowania wykończeniowego do szlifowania otworów

Ściernica z wysuwanymi segmentami, umożliwia również rozdzielenie funkcji szlifowania zgrubnego i wykończeniowego. Daje to możliwość dostosowania ściernicy szlifowania zgrubnego poprzez dobór rodzaju i wielkości ziaren ściernych, rodzaju spoiwa i struktury, do intensywnej obróbki zgrubnej prowadzonej z relatywnymi dużymi prędkościami posuwu wzdłużnego i relatywnie dużymi głębokościami szlifowania.

W czasie szlifowania zgrubnego, wysuwane segmenty ścierne są schowane w korpusie trzpienia i nie biorą udziału w obróbce. Dopiero po zakończeniu tego zabiegu, segmenty szlifowania wykończeniowego są wysuwane na średnicę większą niż średnica ściernicy szlifowania zgrubnego. Wtedy następuje zabieg obróbki wykończeniowej, w którym kształtowana jest ostateczna chropowatość powierzchni przedmiotu obrabianego. Obróbka to może odbywać się w jednym lub kilku przejściach prostoliniowo-zwrotnych z określoną głębokością szlifowania.

Mechanizm wysuwu i cofania się segmentów szlifowania wykończeniowego, jest zintegrowany ze specjalnym trzpieniem szlifierskim. Przemieszczenie to odbywa się za pomocą nakrętki, która poprzez cięgno przekazuje ruch promieniowy segmentom ściernym o zadanej wartości (rys.).

rys_2

Rys. Ściernica z wysuwanymi segmentami szlifowania wykończeniowego: a) widok ogólny; b) elementy składowe

Konstrukcja korpusu trzpienia, umożliwia doprowadzenie płynu chłodząco-smarującego od wewnątrz narzędzia za pomocą obejmy połączonej z systemem chłodzenia szlifierki oraz otworów doprowadzających płyn do ściernicy szlifowania zgrubnego i segmentów.

Zaletami ściernic z wysuwanymi segmentami obróbki wykończeniowej w procesach szlifowania materiałów trudno skrawalnych są:

  • rozdzielenie obróbki zgrubnej i wykończeniowej oraz optymalne dostosowanie charakterystyki biorących w nich udział narzędzi, do obróbki określonego rodzaju materiału trudno skrawalnego;
  • zwiększenie intensywności obróbki zgrubnej;
  • wprowadzenie nieciągłości pomiędzy narzędziami realizującymi obróbkę wykończeniową;
  • możliwości doprowadzenia płynu chłodząco-smarującego do strefy szlifowania zgrubnego i wykończeniowego, co zapobiega zjawiskom zalepiania czynnej powierzchni narzędzia.

oferta_04