oferta_09

Wielonarzędziowa głowica szlifiersko-polerska do obróbki powierzchni kształtowych

Wielonarzędziowa głowica szlifiersko-polerska składa się z zespołów narzędziowych w których narzędzia ścierne przeznaczone do szlifowania i polerowania osadzone są przeciwlegle na wspólnie ułożyskowanej osi. Oś ta jest napędzana za pomocą turbiny powietrznej.

Powietrze doprowadzane jest do poszczególnych zespołów za pomocą przewodów pneumatycznych (rys.).

rys_6

Rys. Wielonarzędziowa głowica szlifiersko-polerska

Poszczególne zespoły narzędziowe, mogą niezależnie przemieszczać się w kierunku pionowym na prowadnicach, dzięki czemu ich chwilowe położenie może dostosować się do kształtu powierzchni obrabianej. Dodatkowo, poszczególne zespoły narzędziowe mogą być obracane w stosunku do kierunku ruchu na prowadnicach o określony kąt. Za pomocą zmiany położenia kątowego ściernic, można regulować wielkość strefy obróbki, a w efekcie jej obciążenie cieplno‑mechaniczne. Docisk narzędzi do powierzchni obrabianej jest realizowany za pomocą sprężyn o regulowanej sile docisku. Umożliwia to sterowanie siłą szlifowania oraz intensywnością zużycia narzędzia. Strefa obróbki jest natomiast chłodzona sprężonym powietrzem, odpowiednio kierowanym po jego wyjściu z turbiny.

Zaletami wielonarzędziowej głowicy w procesach szlifowania materiałów trudno skrawalnych są:

  • realizacja obróbki zgrubnej i wykończeniowej za pomocą tej samej głowicy;
  • możliwość regulacji warunków pracy czynnej powierzchni narzędzi ściernych;
  • możliwość doboru wielkości i kształtu strefy obróbki w zależności od kształtu obrabianej powierzchni i właściwości materiału obrabianego;
  • możliwość realizacji obróbki na konwencjonalnych obrabiarkach (frezerki, tokarki, centra obróbkowe).

oferta_09